Okyanus
http://okyanus.anatolianrock.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Bir rock grubundan ne bekliyoruz?

Bir rock grubundan beklediğiniz nedir?

Hemen başta söylemek gerekir ki bu anketimizde ezici bir çoğunluk oluşmamıştır. Bu da, katılımcı gençlerin bir rock grubundan beklentileri konusunda kafalarının karışık olduğu izlenimi vermektedir. Katlımcılarımızın %38i tarzı olmalı seçeneğine oy göndermiştir. İkinci büyük yönelim %25lik oy oranı ile kafa yapmalı seçeneği olmuştur. Üçüncü büyük yönelim dilimi %19luk oy oranıyla hepsi ve izleyen yönelim %12lik oy oranıyla hiçbiri seçenekleri olmuş, protest olmalı diyenler %6da kalırken, virtüözite içermeli ve eğlendirmeli seçeneklerine ise oy veren çıkmamıştır. Bunlara göre sonuç:

Bir rock grubu virtüözite içermeli diyenler %0
Bir rock grubu eğlendirmeli diyenler %0
Bir rock grubu protest olmalı diyenler %6
Bir rock grubu kafa yapmalı diyenler %25
Bir rock grubunun tarzı olmalı diyenler %38
Hepsi diyenler %19
Hiçbiri diyenler %12


Virtüözite içermeli ve eğlendirmeli seçenekleri oy almamış gibi görünmekle birlikte, hepsi seçeneğinin %19luk oy oranından paylarına düşeni almışlardır. %20lik bir kesim bütün bu özelliklerin bir rock grubunda olması gerektiğini düşünürken belki bunlara ilave başka beklentiler de beslemektedirler. %12lik bir kesim ise bir rock grubundan, burada sözü edilen özelliklerin tamamen dışında beklentiler beslemektedirler ki bunları bilmemiz mümkün değildir.

Tarzı olmalı seçeneğini değerlendiren yaklaşık %40lık kesim, bugünkü genç rock gruplarındaki temel ama geçici olmasını umduğumuz bir eksikliğe işaret etmektedirler. Yapılan işlerin hemen hepsinin birbirine benzemeye başlamasının nedenleri muhtemelen bu genç grupları da zorlayan başka etkenlerden kaynaklanmaktadır. Hemen hemen tüm grupların aşağı yukarı bir “Yalım” şarkısının altına rock bir sound döşeyerek tutan bir şarkı edinmeye çalışmalarının temel nedeninin, yapım firmalarının konuya bakış açılarından kaynaklandığı düşünülebilir. Bunun nedenleri ise daha da derinlerde aranmalıdır ki burada dinleyiciye de sorumluluk payları düşebilir.

Dinleyicinin izleri en çok kafa yapmalı seçeneğinden sürülebilir. Bu seçenek tamamen egosantriktir. Benzer nitelikteki eğlendirmeli seçeneğine oy gitmezken, kafa yapmalı seçeneği %25le ikinci en büyük dilim olmuştur. Katılımcıların 1/4ünün rock grubundan açık bir talebi vardır: Beni uçursun, alsın götürsün, bu dünyanın dışına çıkarsın. Ki bu ana damar, aslında rock müziğin doğuşundan beri varolan bir ana damardır. Hepimiz Pink Floyd’la uçmadık mı? Genç grupların ve özellikle yapımcıların bu talebi iyi anlamaları ve değerlendirmeleri gerekiyor olabilir.

Sanılanın aksine, katılımcılar rock gruplarından protest olmalarını istememişlerdir. Ve yine sanılanın aksine katılımcılar rock gruplarından virtüöz müzisyenlerin gösteriler sunduğu bir müzik de talep etmemişlerdir. Belki final yorum şöyle olabilir: Bana samimi ol, değişiklikler getir ve beni al götür de ne olursan ol.

Saygılarımızla…

[Haberin Eklenme Tarihi: 22.05.2006]

Haberlerin Tamamı >>