Okyanus
http://okyanus.anatolianrock.com
Okyanus'tan video
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Sanatçının tavrı ne olmalı?

Sayfamızda yayınladığımız ve takipçi arkadaşlarımızın teveccüh gösterip oy kullandıkları anketlerin, yanda resmi görülen genel kurul tarafından, gene yanda resmi görülen koşullarda değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan durumları özet halinde yayınlamaya devam ediyoruz.

Anket 7: Sanatçının tavrı ne olmalı?

Katlımcılarımızın %70i kafasına göre takılmalı seçeneğine oy göndermiştir. İkinci büyük yönelim %15lik oy oranı ile üçüncü şahısları anlatmalı seçeneği olmuştur. Bunları %5erlik eşit oy oranlarıyla, benim gibilerden bahsetmeli, bizleri eleştirmeli ve memleket işlerinden söz etmeli seçenekleri izlemiş ve kendinden bahsetmeli seçeneğine ise oy veren çıkmamıştır. Bunlara göre sonuç:

Sanatçı kendinden bahsetmeli diyenler %0
Sanatçı benim gibilerden bahsetmeli diyenler %5
Sanatçı bizleri eleştirmeli diyenler %5
Sanatçı memleket işlerinden sözetmeli diyenler %5
Sanatçı üçüncü şahısları anlatmalı diyenler %15
Sanatçı kafasına göre takılmalı diyenler %70


Benim gibilerden bahsetmeli ve bizleri eleştirmeli gibi egosantrik seçeneklerin oy oranı toplamı %10da kalmıştır. Bu oy oranı ne kadar gerçekçidir bilinmez ama, bu anketin sonucuna göre %90lık bir kesimin sanatçıdan beklentisinin, izleyicisine başka dünyaları taşıması olduğu düşünülebilir. %95lik bir kesim ise sanatçının izleyicisini eleştirmesini istememektedir. Bundan başka sanat eserinin öznesinin ne sanatçının kendisi, ne de izleyeni olmaması, bunların dışında kalan üçüncü şahıslar olması gerektiğini düşünen %15lik kesimin dolaylı anlatımlardan hoşlandığı düşünülebilir. Ancak en belirgin sonuç, %70lik büyük çoğunluğun, sanatçısına belirli bir misyon yüklemek yerine, ondan özgürce “kafasına göre” takılmasını beklediği, sanatçısına güvendiği ve onun ancak bu koşulda kendisine ve toplumuna yararlı olabileceğinin farkında olduğudur.

Fakat yine de şaşırtıcı olan, hiç kimsenin, sanatçının kendinden bahsetmesini talep etmemiş olmasıdır ki sanat, sanatçının kendini ifade etme bağımlılığından yola çıkar. Buradan belki şöyle bir sonuç çıkarılabilir: Toplumumuz, sanatçıyı “sanatçı” üst kimliği ile kabul etmeye ve onu bu kimlikle özgür bırakmaya hazırdır. Ancak onun, kendisi gibi etten kemikten bir “kişi” olmasını kabul etmemeyi tercih etmekte, böyle olması halinde onunla rekabet etmekte, dahası ona saygı duyamamaktadır. Bu yorumu yazan, bu sonucun iyi mi kötü mü olduğuna karar verememektedir.

Saygılarımızla…

[Haberin Eklenme Tarihi: 10.04.2006]

Haberlerin Tamamı >>