Okyanus
http://okyanus.anatolianrock.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Hızlı mı, yoksa slow şarkılar mı?

Sayfamızda yayınladığımız ve takipçi arkadaşlarımızın teveccüh gösterip oy kullandıkları anketlerin, yanda resmi görülen genel kurul tarafından, gene yanda resmi görülen koşullarda değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan durumları özet halinde yayınlamaya devam ediyoruz.

Anket 6: Hızlı mı yoksa slow şarkılar mı?

Katlımcıların %19u çoğunlukla hızlı arada slow seçeneğine ve %13ü de çoğunlukla slow arada hızlı seçeneğine oy göndermişler, %6lık bir kesim de farketmez seçeneğine oy göndererek, hızlı-slow şarkı seçimi yapmadan müzik dinlediklerini belirtmişlerdir. Her ikisi de eşit olmalı seçeneğine oy veren çıkmamıştır. Geriye kalan ve büyük çoğunluğu oluşturan %62lik kesim ise, ruh halime göre değişir seçeneğini değerlendirmiştir. Tüm bunlara göre sonuç:

Müzik dinlerken hızlı ve slow şarkıların eşit miktarda olması gerektiğini düşünenler %0
Müzik dinlerken hızlı ve slow şarkı ayrımı yapmadığını belirtenler %6
Müzik dinlerken çoğunlukla slow ve daha az miktarda hızlı şarkı tercih ettiğini belirtenler %13
Müzik dinlerken çoğunlukla hızlı ve daha az miktarda slow şarkı tercih ettiğini belirtenler %19
Müzik dinlerken şarkı tercihini o anki ruh haline göre yaptığını belirtenler %62


Şarkı tercihini ruh haline göre belirleyenlerin ne ölçüde slow ve ne ölçüde hızlı şarkılara yöneldikleri bilinememekle beraber, bunların yarı zamanda hızlı, yarı zamanda slow şarkılar dinlediklerini, ve de hızlı-slow ayrımı yapmayanların da aynı şekilde yarı zamanda hızlı, yarı zamanda slow şarkılar dinlediklerini varsayarsak, biraz zorlamayla da olsa, şöyle bir farklı sonuç da elde etmek mümkündür:

Hızlı şarkıları tercih edenler %53
(çoğunlukla hızlı + farketmez seçeneğinin ve ruh haline göre seçeneğinin yarıları toplamı)

Slow şarkıları tercih edenler %47
(çoğunlukla slow + farketmez seçeneğinin ve ruh haline göre seçeneğinin diğer yarıları toplamı)


Ancak, yukarıda da belirtildiği gibi bu biraz zorlamayla elde edilmiş bir istatistik olarak ne kadar yararlı olur bilinmez ama; herhalde şöyle bir yaklaşım daha doğruya yakın bir değerlendirme imkanı sunacaktır: Çoğunlukla hızlı+çoğunlukla slow+her ikisi de eşit+ruh halime göre seçeneklerini “ben merkezli alan”, buna karşılık, farketmez seçeneğini de “müzik merkezli alan” olarak değerlendirirsek, karşımıza şöyle de bir sonuç çıkmaktadır:

Müziği kendi ile ilgili durumlara eşlik amaçlı algılayanlar %94
(hızlı + slow + eşit + ruh hali seçeneklerinin toplamı)

Müziği müzik dinleme amaçlı algılayanlar %6
(farketmez seçeneği)


Yok yok! Aslında bu istatistik de çok yanıltıcı olabilir. Elbette, müziği kendi durumlarıyla ilgili algılayanların, müzikle çok daha vazgeçilmez ve köklü bir bağ kurdukları, buna karşılık müziği müzik amaçlı algılayanlarınsa, müziğe sanat dallarından biri olarak bakarak, onunla biraz daha entellektüel ve dolayısıyla mesafeli bir bağ kurdukları da düşünülebilir. Sonuç olarak, bu portal üzerinden anketimize katılanların %100ünün “iyi” müzik dinlediği bilinmektedir. Müziği dinleyerek haz alma mekanizması çok çok eski tarihlere ve insan olmanın özelliklerine dayanmaktadır ve insanın elinde olmayan bir durumdur. Müziği eğlence amaçlı da dinlesek, eğlenmenin her insan için farklılık gösterdiği, kimi insanın Metallica, kimisinin Bülent Ortaçgil, kimisinin de İlhan İrem veya caz, blues vs dinleyerek, ya da bunları zaman zaman farklı etkenlerle harmanlıyarak eğlendiği ortadadır. Yeter ki insan, ‘oyun oynama’ duygusunu yitirmesin.

Saygılarımızla…

[Haberin Eklenme Tarihi: 02.04.2006]

Haberlerin Tamamı >>