Okyanus
http://okyanus.anatolianrock.com
Okyanus'tan video
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Özgürlük hangisidir?

Sayfamızda yayınladığımız ve takipçi arkadaşlarımızın teveccüh gösterip oy kullandıkları anketlerin, yanda resmi görülen genel kurul tarafından, gene yanda resmi görülen koşullarda değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan durumları özet halinde yayınlamaya devam ediyoruz.

Anket 3: Özgürlük hangisidir?

Katlımcıların %55i seçim yapabilmektir seçeneğine oy göndermiştir. Bundan başka, %18i canı ne isterse onu yapmaktır, yine %18i özgür düşünebilmektir ve kalan %9u da çekip gitmektir seçeneklerini değerlendirmiştir. Tüm bunlara karşılık, paradır ve hiç seçmemektir seçenekleri 0 oy almışlardır. Buna göre sonuç:

Özgürlüğün hiç seçmemek olduğunu düşünenler %0
Özgürlüğün para olduğunu düşünenler %0
Özgürlüğün çekip gitmek olduğunu düşünenler %9
Özgürlüğün özgür düşünebilmek olduğunu düşünenler %18
Özgürlüğün canı ne isterse onu yapmak olduğunu düşünenler %18
Özgürlüğün seçim yapabilmek olduğunu düşünenler %55


Kuşkusuz hiç seçmemek de bir seçimdir ve aslında bir özgürlük hareketidir. Ama sadece bu seçimi yaparken. Seçim yapıldıktan sonra seçilen “araf”tır ve seçmeme tavrı biraz ürkek bir tavır olarak özgürlüğe en uzak durumu yaratır. Paranın özgürlük olmadığı da açıktır. Para özgürlük sağlamaz, ancak özgürken işinize yarayabilir. Canı ne isterse onu yapmanın zaten mümkün olmadığı açıktır. Ayrıca insan canı ne isterse yapsa bile özgürlük daha çok canın neyi nasıl ve hangi mekanizmayla istediğiyle ilgili bir durumdur. Can başkasının empoze ettiğini istedikten kelli o isteği yapsanız da özgürlüğünüz tartışmalıdır. Buradan hareketle, hiç seçmemek+para+canı ne isterse onu yapmak seçeneklerini “yanlış algı alanı” olarak değerlendirirsek, bu üç seçeneğin toplamı olan %18lik kesim özgürlük konusunda tartışmalı bir algıya sahipken; buna karşılık, çekip gitmek+özgür düşünebilmek+seçim yapabilmek seçeneklerini de “doğru algı alanı” olarak değerlendirirsek, bu üç seçeneğin toplamı olan %82lik kesimin de özgürlük konusunda oldukça doğru yönde bir algıya sahip olduğu görülmektedir. Buna göre karşımıza şöyle de bir sonuç çıkmaktadır:

Özgürlük yönünde bilinçli bir algıya sahip olanlar %82
(çekip gitmektir + özgür düşünebilmektir + seçim yapabilmektir seçeneklerinin toplamı)

Özgürlük yönünde bilinçiz bir algıya sahip olanlar %18
(canı ne isterse onu yapmaktır seçeneği)


Sonuç olarak görülen odur ki, katılımcılarımızın ezici bir çoğunluğu özgür olmanın neyle ilgili olduğunu gayet iyi bilmektedir ve bu da bizim gelecek için umutlanmamıza yetmektedir.

Saygılarımızla…

[Haberin Eklenme Tarihi: 13.03.2006]

Haberlerin Tamamı >>